Obrzeża rabat

Ustaliliśmy już kształt rabat, który ma być płynny i łagodny. Środek ogrodu zajmie trawnik, otoczony z trzech stron przez rabaty. Czwarty bok zamyka ścieżka do budynku. Aby wyraźnie oddzielić trawnik od rabat decydujemy się na obrzeże z kostki granitowej. Można użyć również cegły, tutaj jednak wybieramy granit. Wszelkie "plasticzki-rolborderki" bojkotujemy!

Granit będzie trwałym obrzeżem, które nie przybrudzi się od ziemi i nie rozpadnie po srogiej zimie. W ogrodach czasem rezygnujemy z takiej wyraźnej linii – jeżeli Klientowi zależy na naturalnym efekcie, brak obrzeża jest najodpowiedniejszy. W lesie, czy na wsi takich rozwiązań się przecież nie stosuje. Wszystko zależy więc od kontekstu. Jeżeli rezygnujemy z formalnego rantu, co jakiś czas poprawiamy kształt rabat szpadlem lub specjalnym zaokrąglonym narzędziem do cięcia darni. Nie jest to wcale kłopotliwe, a daje dodatkową możliwość zmiany kształtów w dowolnej chwili. Murowane obrzeże jednak to ogranicza.

Zabieramy się za murowanie. Potrzebny jest jeden fachowiec, piasek, cement, woda i kostka. Fachowiec się przydaje, jeżeli zależy nam na idealnie równym efekcie. Jeżeli ktoś ma wprawę, za każdym razem obrzeże wyjdzie idealnie. Po wykonaniu obrzeża wyrównamy sąsiadujący z nim teren. Trawnik nie powinien być niżej niż kostka, bo bardzo utrudni to koszenie. Natomiast rabaty powinny być trochę niżej, żeby kora nie przesypywała się na trawnik.

Kolejnym etapem będzie założenie trawnika – można to zrobić do połowy października.

7 Comments

on “Obrzeża rabat
7 Comments on “Obrzeża rabat
  1. Najlepszy jest półsuchy (lekko wilgotny, ale nadal o konsystencji bardziej sypkiej niż płynnej). Na mokrym bardzo niewygodnie się muruje, natomiast suchego można użyć, jeżeli jest mokro, ponieważ mieszanka wchłonie wilgoć z ziemi. Ważny jest piasek – najlepiej takie elementy muruje się na rzecznym. Kopany jest zbyt ‚kleisty’. Jeżeli jest gorąco, dobrze po wymurowaniu zasypać beton ziemią. Nie będzie za szybko wysychał i się kruszył.
    pozdrawiam i powodzenia

  2. Wszystko jest jasne, ale jednak dla samotnej kobiety jest dość ciężko coś takiego zrobić. A o dobrych fachowców trudno w tych czasach, zresztą co widać po programie ,,usterka". Zastanawiam się tylko, czy można takie obrzeża zamienić na coś innego. Np. z plastiku takie obrzeża elasteo.

    • No cóż Emilio, nie wszystko trzeba robić samemu, a dobrych fachowców wbrew pozorom trochę jest na rynku. Z plastiku to już nie będzie to samo, ale będzie jakieś obrzeże. Ja osobiście unikam plastiku w ogrodach jak tylko mogę i jeżeli budżet nie przewiduje obrzeży z kostki, to po prostu wycinam kształt rantownikiem i co jakiś czas go poprawiam. Według mnie rozwiązanie dużo lepsze niż plastik, który jest mało estetyczny.

      pozdrawiam :)

  3. Fajnie wyglądają takie obrzeża z graniutu, ale faktycznie jest to droga sprawa. Raczej jak ktoś ma duże wymagania, a mały budżet to nie jest dobre rozwiązanie. Muszę wypróbować sposób wyznaczania granicy rabat od trawy przycinaczem do darni, a w po długości lini wysypać grys, aby nie przerastała zaszybko trawa. Ewentualnie jak to nie pomoże będę musiała się poważniej zastanowić nad tym obrzeżem elasteo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *