Nowe – Stare schody

W jednym z naszych ogrodów powstały ostatnio schody, które dzięki użytym materiałom wyglądają, jak stare i idealnie wpisują się w klimat domu. Ja jestem ich fanką i myślę, że wielu osobom również się spodobają.

Jaki jest więc przepis na takie schody?

Potrzebujemy:

1. Dom w klimacie, najlepiej bez schodów!

2. Granitowe krawężniki, wskazane jest żeby były trochę stare i leżały od jakiegoś czasu w ogrodzie {zapewne zzielenieją, co tylko doda im uroku}. Można też oczywiście użyć nowych i na efekt starości zaczekać. Ważne żeby nie były cięte na pile i idealnie gładkie, ale chropowate i nierówne.

3. Kostkę granitową.

4. Tłuczeń, cement, piasek, betoniarkę…

5. Fachowca, chyba że sami takowym jesteśmy.

Przed przystąpieniem do pracy należy rzucić ostatni raz okiem na pustą przestrzeń, w miejscu gdzie powinny być schody i zacząć o niej zapominać. Budowa schodów jest stosunkowo prosta, jeżeli wykonywaliśmy już kiedyś takie prace. Kamienie są jednak bardzo ciężkie i ich równe osadzenie już wcale prostą sprawą nie jest. Dlatego wskazane jest zlecenie jej osobie z doświadczeniem.

Z krawężników budujemy stopnie, pamiętając o prawidłowych rozmiarach stopnicy {ok. 30cm} i podstopnicy {ok 13-15, max. 19cm}. Po bokach powstaje wówczas kamienny murek. Szczyt schodów wykańczamy kamiennymi blokami lub kostką granitową – my zastosowaliśmy kostkę.

POCZĄTEK PRAC:

PO ZAKOŃCZENIU PRAC:

7 Comments

on “Nowe – Stare schody
7 Comments on “Nowe – Stare schody
 1. powiem szczerze ,wygladaja jak byle jak polozne jedna na druga plyty.
  Pytanie a co w zimie? np starsi ludzie ,ktorzy wchodzac nie maja sie czego przytrzynac?
  dla mnie architektuea powinna byc przede wszystkim funkcjonalna.

  • Co do sformułowania ‚byle jak położone’ nie będę polemizować, bo się nie zgadzam. Ale oczywiście masz prawo do swojej opinii.
   Barierka być może tu będzie, to zależy od Właścicieli. Prawo budowlane nakazuje stosowanie balustrad, jeżeli do pokonania jest wysokość większa niż 0,5m. Ale jeżeli schody są szersze od drzwi o min. 1m po każdej stronie, to nie ma takiego obowiązku.Więc jeśli ktoś barierki nie chce, wcale nie musi jej mieć.
   Jeżeli chodzi funkcjonalność, to schody mają takie parametry, jakie mieć powinny wg obowiązujących standardów i są bardzo wygodne. Pozdrawiam

 2. Schody są bardzo ładne. monolit to monolit… nie to co cięte od linijki plasterki.

  Gdzie można kupić taki granit i jakiego rzędu jest to koszt?

  Proszę o odpowiedź na maila.

  Z góry pięknie dziękuję i pozdrawiam.

  • Proszę się dowiadywać w zakładach kamieniarskich. My użyliśmy kamienia z odsysku, którym dysponował już nasz Klient.

   pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *