HAMAK – pomysł na relaks w ogrodzie

Dzisiaj temat typowo letni i wakacyjny – hamak w ogrodzie. Coś, co kojarzy się z błogim lenistwem i przyjemnym wypoczynkiem, a jest jednocześnie niezwykle proste i stosunkowo łatwe do wykorzystania w niemal każdej ogrodowej przestrzeni. Typowy obrazek to hamak rozpięty w sadzie wśród starych drzew. Ale co możemy zrobić, jeżeli nie dysponujemy takimi podporami?

Jest kilka rozwiązań: możemy rozpinać hamak na zabetonowanych słupach lub wykorzystać do tego konstrukcję tarasu/balkonu, jeżeli stwarza takie możliwości. Można też zastosować rozwiązanie, które zaproponowaliśmy naszej Klientce – wykonać specjalną drewnianą konstrukcję.

Początkowo pomysł pergoli wynikał z chęci zasłonięcia widoku na sąsiednie posesje, które znajdują się w niewielkiej odległości i stworzenie tym samym poczucia prywatności na tarasie. Konstrukcja miała być bramą do ogrodu oraz elementem przesłaniającym. Później jednak pojawił się pomysł powieszenia na niej hamaka, na którym można się bujać będąc blisko tarasu, gdzie toczy się zwykle towarzyskie życie ogrodu. A nasza Klientka wymyśliła dodatkowo haki, na których można zawiesić huśtawkę dla dziecka. I tym sposobem powstał wielofunkcyjny ogrodowy mebel: połączenie pergoli z hamakiem i huśtawką. A że przestrzeń w małych ogrodach należy szczególnie szanować, ponieważ nie mamy jej w nadmiarze, takie fuzje są mile widziane.

Pod pergolą pojawiło się przejście po płytach, które w przyszłości otoczy dywan macierzanki {thymus} oraz karmnika ościstego {sagina subulata}. Regularny układ płyt tworzy z pergolą ciekawy element przestrzeni, atrakcyjny bez względu na porę roku, a posadzone przy podporach pnącza stworzą już wkrótce niezwykły klimat ogrodu.

Jednym słowem: polecamy!

10. OGROD Z HAMAKIEM

1. OGROD Z HAMAKIEM

8. OGROD Z HAMAKIEM

2. OGROD Z HAMAKIEM

5 Comments

on “HAMAK – pomysł na relaks w ogrodzie
5 Comments on “HAMAK – pomysł na relaks w ogrodzie
  • Witaj Magdo! Szerokość pergoli to ok. 3,6 m – dopasowywaliśmy ją do miejsca, dlatego ten wymiar można nieco zmieniać. Jeżeli najpierw kupisz hamak, który chcesz zawiesić, powinna na nim być informacja, jaki jest zalecany rozstaw podpór. Trzeba zwrócić uwagę na materiał, z którego hamak jest zrobiony. Czasem używa się do ich produkcji rozciągliwej tkaniny i zbyt mały rozstaw lub za niskie powieszenie hamaka sprawi, że po położeniu się będziemy lądować pupą na ziemi.
   Wysokość wewnętrzna konstrukcji powinna być równa/większa niż 2m, czyli tyle ile mają standardowe drzwi, tak aby nawet wysokie osoby nie zahaczały głową (tutaj jest to 2,15m).
   Szerokość konstrukcji, patrząc z boku to 1,4m.
   Pamiętaj też o solidnym umocowaniu konstrukcji. Popularne ocynkowane kotwy są za słabe, dlatego słupy trzeba zabetonować na długość min. 30cm. Po uprzednim zaizolowaniu drewna przed wilgocią oczywiście.
   Hamak się naprawdę dobrze sprawdza i nasza Klientka chętnie z niego korzysta :)
   Powodzenia i miłego wylegiwania się w hamaku Ci życzę! Chociaż jak patrzę za okno, to niestety nieprędko ; )

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *