z magnolią w roli głównej

01. magnolia w ogrodzieUważam, że obecnie magnolie nie mają sobie równych. Po prostu królują i żadne inne kwitnące teraz rośliny nie są w stanie im dorównać. W prezentowanym ogrodzie posadziłam magnolie przy wejściu do domu, gdzie ich kwiaty mają kontrastujące ciemne tło cegieł. Wygląda to zjawiskowo, tym bardziej, że bardzo odpowiada im miejsce i obficie kwitną.

Magnolie są doskonałymi roślinami zdobiącymi strefę wejściową do domu i ja je w tej roli często stosuję. Krzew jest dekoracyjny o każdej porze roku, ponieważ nawet rysunek gołych pędów zimą ma swój urok. Przez cały sezon wegetacyjny roślinę zdobią duże jasno zielone liście, pojawiające się po kwitnieniu.

Magnolie prezentowane na zdjęciach sadziłam wiosną 2009 roku jako krzewy o wysokości ok. 1m. Do obecnych rozmiarów (ok. 2m) dorosły więc w cztery lata.

02. magnolia w ogrodzie

03. magnolia w ogrodzie

04. magnolia w ogrodzie

Na stronie FORMIO możecie obejrzeć projekt tego ogrodu (ogród o wielu wnętrzach), natomiast brakuje w galerii aktualnych zdjęć. Wkrótce wypełnimy tę lukę, bo po kilku latach przestrzeń nabrała już charakteru i wyraźnie widać zamysł, który mi przyświecał podczas projektowania.

A tymczasem ogród budzi się do życia po zimie.

01. wiosenny ogrod

05. magnolia w ogrodzie

02. wiosenny ogrod

2 Comments

on “z magnolią w roli głównej
2 Comments on “z magnolią w roli głównej
  1. Witam serdecznie moim marzeniem jest tak udekorować stronę frontową domu jak jest to pokazane na tych zdjęciach czyli magnolią elewacja jest biała więc purporowe kwiaty prezentowałyby się niesamowicie. mam tylko pewne obawy- czy stanowisko jet odpowiednie? jest to północna ściana domu stanowisko raczej cieniste choć osłoniete od wiatru. Przy jakiej ścianie rosną Panstwa magnolia przy wejściu? – wygląda bajecznie….

    • witaj! Niestety strona północna nie będzie odpowiednia dla magnolii, które lubią słońce i najlepiej czują się na stanowisku słonecznym lub półcienistym. W cieniu po prostu kwitnienie, jeżeli będzie, to będzie bardzo słabe. Często jest tak, że rośliny, które preferują słoneczne miejsce, będą jakoś rosły w cieniu, ale niestety nie będą kwitły. Podobnie jest z kolorowymi liśćmi, tracącymi swoje walory przy braku słońca.

      pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *