ogródek przy mieszkaniu

02. ogrodek przy mieszkaniu

Wydaje Wam się, że powierzchnia 30m2 to za mało, żeby powstał ogród? Że jedynym wyjściem jest trawnik i żywopłot? No to jesteście w błędzie! Nawet na niewielkiej powierzchni może powstać ogród o jakim marzycie – dopasowany do Waszej estetyki, trybu życia i oczekiwań.

Jako przykład chciałabym pokazać Wam niewielki ogródek w mieście, który miał spełniać wielkie oczekiwania ;-) Nasza Klientka chciała mieć ciekawą, mimo niewielkiej powierzchni (teren zielony = 30m2), przestrzeń wypoczynkową. W ogródku miał się znaleźć trawnik, na który można wyjść bosą stopą, ale również bogate w różne rośliny rabaty. Całość miała mieć prosty nowoczesny charakter, nawiązujący do wnętrza, ale z pierwiastkiem bardziej naturalnym, a nawet trochę wiejskim. Lista ulubionych gatunków była spora, a zaczynała się na różanecznikach, azaliach i hortensjach, kończąc na kwitnących piwoniach, liliowcach, irysach, ozdobnych czosnkach i lawendzie.

07. ogrodek przy mieszkaniu

Konieczne było więc znalezienie kompromisu, pomiędzy tym, co byśmy chcieli a tym, co możemy.

Po wspólnych ustaleniach i kilku zmianach w projekcie koncepcyjnym, powstał docelowy projekt, który został zrealizowany.

ogrodek przy mieszkaniu - rzut z gory

► Na wprost wyjścia z domu zaproponowaliśmy lekką pergolę, pod którą znalazło się miejsce na ławeczkę. Pergola ma zasłaniać widok na taras, a zaprojektowane na jej "dachu" ukośnie zamontowane deski, mają dodatkowo zasłonić widok na ławeczkę przed wzrokiem sąsiadów z wyższych kondygnacji. Drewno zostanie pomalowane na kolor szary, podobnie jak podniesiona rabata.

Na razie pergoli nie ma, co łatwo zauważyć na prezentowanych zdjęciach. Ale będzie…

poniżej: pergola stanie nad żwirowym placykiem

09. ogrodek przy mieszkaniu

ta sama przestrzeń PRZED

15. ogrodek przy mieszkaniu

► Przy granicy działki powstała podniesiona rabata z drewna, która jest tłem dla niższych roślin i podwyższa cisowy żywopłot, posadzony w jej wnętrzu.

poniżej: drewniana podniesiona rabata, malowana na kolor szary

12. ogrodek przy mieszkaniu

11. ogrodek przy mieszkaniu

► Trawnik ma prosty kształt o lekko zaokrąglonych granicach, co nadaje mu miękkości. Podnieśliśmy również poziom trawnika do poziomu tarasu, żeby zniwelować schodek. Pamiętaliśmy oczywiście o zapewnieniu izolacji na płytkach, żeby się z czasem nie odkleiły od wilgoci.

01. ogrodek przy mieszkaniu

► Na rabatach posadziliśmy różnorodne gatunki, które zapewnią atrakcyjność ogródka przez cały sezon wegetacyjny. Część roślin pojawiła się nieplanowo, przyjeżdżając z rodzinnego ogrodu naszej Klientki. Kompozycja musiała więc być elastyczna i poddawać się bieżącym zmianom.

Przed sadzeniem sprawdziliśmy, do którego miejsca sięga płyta garażowa i okazało się, że kończy się w połowie terenu zielonego, dzięki czemu mogliśmy sobie pozwolić na posadzenie magnolii. Planując ogródek przy mieszkaniu należy pamiętać, że bardzo często nachodzi on częściowo lub całkowicie na podziemny garaż, co w dużym stopniu determinuje możliwości aranżacyjne.

03. ogrodek przy mieszkaniu

ta sama przestrzeń PRZED

13. ogrodek przy mieszkaniu

► Na dużym tarasie wyłożonym płytkami stanęły grafitowo-szare donice, w których rosną zioła oraz byliny i krzewy. Przez ich krawędzie przewieszają się bluszcze, których liście pięknie odcinają się od szarości donic. Szary jest generalnie świetnym tłem dla zieleni roślin, więc nie bójcie się go stosować.

06. ogrodek przy mieszkaniu

05. ogrodek przy mieszkaniu

► Żeby zapewnić cień w tym bardzo słonecznym miejscu o południowej wystawie zamontowaliśmy przeciwsłoneczne żagle. Ich koszt jest stosunkowo niewielki, a użyteczność znacznie przewyższa popularne parasole. Montując żagle trzeba jednak pamiętać o ich solidnym zamocowaniu. Naciągnięta płachta potrafi z dużą siłą łopotać na wietrze i połamać lub wyrwać podpory. Nasze żagle zamontowane zostały do balkonowych barierek, dzięki czemu nie było konieczne wiercenie w elewacji. Natomiast ostatni narożnik naciągany jest na drewnianych słupach, przykręconych do donicy, co zapewnia im stabilność.

08. ogrodek przy mieszkaniu

04. ogrodek przy mieszkaniu

10. ogrodek przy mieszkaniu

ta sama przestrzeń PRZED

14. ogrodek przy mieszkaniu

Jak widzicie, nawet mały ogródek można urządzić tak, żeby stał się miejscem relaksu i wypoczynku po pracy. Niewielka przestrzeń nie ogranicza aż tak bardzo, jak się na początku wydaje. Chociaż pewne ograniczenia oczywiście są, ale przecież duże przestrzenie również je posiadają :-)

14 Comments

on “ogródek przy mieszkaniu
14 Comments on “ogródek przy mieszkaniu
 1. Zastanwiam się czy niektóre z roślinek nie są za ciasno posadzone – chyba, że właścicielka będzie dbała o ich rozmiary -funkie po 3 – 4 latach potrafią być olbrzymie (no w zależności od odmiany) , Anabelka i pęcherznica również .
  Piękny ogród :) Pozdrawiam

  • Masz całkowitą rację :-) Część roślin przyjechała z ogrodu Mamy (np. funkie ) już i tak bardzo dorodne, a dalej będą rosły. Wszystkie rośliny w takim małym ogrodzie muszą być cięte, żeby ograniczyć trochę ich rozmiary. Gdyby tego nie robić, to tak naprawdę na pęcherznicach można by zakończyć sadzenie (docelowo ok. 2m średnicy). Żeby móc sobie pozwolić na więcej gatunków, to trzeba poświęcić trochę czasu na poskromienie natury ;-)
   pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny

 2. Jako twórca stron, fotograf i początkujący ogrodnik podziwiam bloga już od jakiegoś czasu. Naprawdę kawał dobrej profesjonalnej roboty. Odnośnie tego wpisu…Żagle są super…właśnie takich szukam, można prosić o link do sprzedawcy? Z góry dziękuję.

  • Bardzo dziękuję za miłe słowa :-)
   Żagle kupujemy na focusgarden.pl (w tym ogrodzie wieszaliśmy mniejszy z dostępnych format). Są niedrogie i zamówienia są szybko realizowane. Do wyboru jeszcze dwa kolory – oliwka i pomarańcz.
   pozdrawiam :-)

 3. Witam. Napisał Pan o sprawdzaniu dokąd sięga płyta garażowa. Czy ma to jakieś znaczenie dla obciążenia itd. Czy chodziło tylko o możliwości nasadzeń czy będą miały głęboko?

  • Ta informacja jest ważna z obu względów. Rośliny posadzone na płytkiej warstwie gleby będą kiepsko rosły, a ich korzenie mogą uszkodzić izolację. Ja zawsze też upewniam się u dewelopera, czy są jakieś wytyczne odnośnie obciążenia. Zwykle ich nie ma, a obciażenie w postaci donic jest dopuszczalne.

    

  • Doroto

   Niestety, wiatr może być problemem, ponieważ te żagle potrafią bardzo mocno łopotać. Ważne jest solidne przymocowanie. Odpadają np. słupki na aluminiowych kotwach, chyba że miejsce jest osłonięte przed wiatrem. Byliśmy świadkami, jak w ogrodzie za miastem, w nocy, kotwy zostały powyrywane a nawet połamane. Słupki najlepiej betonować, albo montować żagle do budynku. Ale tutaj też ważne są solidne mocowania. Jeżeli żagle są dobrze zamocowane i naciągnięte, nie ma potrzeby demontażu na noc. Jeżeli wieje bardzo mocno, na wszelki wypadek można je zdjąć.

   pozdrawiam!

 4. Dzień dobry,

  30m wydaje się to tak niewiele.. ale ten ogródek dzięki rozplanowaniu pasów/warstw zieleni stał się głębszy, nabrał wymiaru. Teren przed był taki.. płaski, pusty. Powiedziałabym, że ta głębia dodaje metrów, a w jakiś sposób przestrzeni. Świetna robota. Teraz i ja chcę swój ogrodowy kącik! 

   

  Czy można dowiedzieć się jaki był koszt takiego ogródka? (roślin, projektu, pracy) 

  Będę wdzięczna za informację zwrotną na maila.

   

  Pozdrawiam

  • witam

   Niestety nie udzielamy informacji na temat kosztów wykonanych ogrodów online. O kosztach możemy rozmawiać na spotkaniu, ale generalnie wiele takich danych się zmienia. Przy wycenie musimy brać pod uwagę stan gleby (czy wymaga mniej czy więcej pracy), dostęp do ogrodu i wiele wiele innych czynników. Dodatkowo czas realizacji. Jeżeli ogród jest sprzed kilku lat, ceny nie są już aktualne.

   pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *