1. realizacja ogrodu {seria I}

Przepraszam Was za długie milczenie, ale obecnie pracujemy w innym mieście i są pewne problemy z internetem. Miasto jest małe, w górach, a my mieszkamy na wsi :) Takie są właśnie uroki naszej pracy. W osobnym poście napiszę, gdzie jesteśmy i pokażę Wam, jak wygląda okolica.

A dzisiaj dla wszystkich, którzy interesują się przebiegiem procesu realizacyjnego, mam niespodziankę. Poobserwujemy wspólnie, jak powstaje NIEWIELKI GEOMETRYCZNY OGRÓD.Nazwiemy ten ogród serią I, ponieważ później będą kolejne.

 

Charakterystyka tematu:

 • ogród przy domu w zabudowie bliźniaczej,

 • powierzchnia ok. 250m2,

 • gleba gliniasta, nawieziona (z zanieczyszczeniami),

 • bruki i taras będące częścią projektu zrealizowane wcześniej przez lokalną firmę brukarską (pozdrawiamy Pana Zdzicha, którego mój projekt bardzo wkurzał, a przede wszystkim płyty w ścieżce :- ) ale stosunki między nami są mimo tego bardzo correct

 • ogród o nietypowym kształcie i krzywych granicach.

Założenia projektowe:

 • ogród nowoczesny geometryczny,

 • nasadzenia proste, czyste – raczej niewiele gatunków w dużych grupach, niż małe grupki wielu gatunków,

 • przewaga koloru białego, który dominuje również we wnętrzach; kolory dodatkowe stonowane – fiolety, róże, nie – czerwienie, pomarańcze i żółcie, a więc tonacja chłodna,

 • dużo zieleni, z małym naciskiem na drzewa, przede wszystkim świerki.

PROJEKT powstał dwa lata temu i podlegał w międzyczasie pewnym modyfikacjom – ostatnie powstają na bieżąco, ponieważ okazało się, że mur przesunięto względem granic. Ostateczny wyraz ogrodu będzie zachowany, jednak kształty dopasujemy do zmienionej sytuacji. Galerię projektu możecie obejrzeć na naszej stronie: ogród prostej formy.

 

1. PIERWSZY DZIEŃ PRAC:

– rozpiaszczenie gliniastej gleby, oczyszczenie jej z kamieni i gruzu i wstępne wyrównanie terenu.

poniżej: widok na ogród z ulicy – na pierwszym planie widać nawieziony piasek, którym rozpiaszczamy glebę.

05. realizacja ogrodu

poniżej: ścieżka z wstawkami z płyt, czyli to czego brukarze nie lubią najbardziej ;- ) ścieżka miała być pierwotnie granitowa, ale Inwestor zamienił kamień na libetowską Piccolę z posypką (której ja osobiście nie lubię) i tutaj PRAKTYCZNA UWAGA: ciężko zamieść kostkę z posypką, ponieważ brud się na niej po prostu rozciera (czyli 1:0 dla mnie :- )

04. realizacja ogrodu

poniżej: taras ze stopniami (płyty Libet Trawertyn kolor verno; stopnie Libet Venetia) PRAKTYCZNA UWAGA: jasne płyty tarasowe bardzo oślepiają i w słoneczne dni taki taras można oglądać tylko w okularach przeciwsłonecznych. Inwestor taką informację uzyskał na początku, ale mimo tego, zdecydował się na oślepiającą biel, a więc była to świadoma decyzja. Jeżeli macie wrażliwe oczy – odradzam.

03. realizacja ogrodu

poniżej: widok z tarasu na nieregularną działkę

08. realizacja ogrodu

piasek przygotowany do rozgrabienia i wymieszania z podłożem

07. realizacja ogrodu

poniżej: widok na taras

02. realizacja ogrodu

01. realizacja ogrodu

Kolejne etapy do obejrzenia a następnych postach, których regularność jest oczywiście uzależniona od łącza… A tymczasem mój obecny widok z okna:

wiejski ogrodek

5 Comments

on “1. realizacja ogrodu {seria I}
5 Comments on “1. realizacja ogrodu {seria I}
 1. Witam,

  super projekt.

  Mam od listopada ubiegłego roku zrobione 2 tarasy z płyty Libetu  verno połączone płytą  równiez Libetu antracytowego trawertynu. Taras dawał po oczach na poczatku dopóki pyłu – osadu betonowego nie spłukał deszcz. Teraz się troche ubrudził i jest ok. Tez mam podone łaczenie tarasu z taka kostkĄ tylko firmy polbruk. Na wstawki trawertyny w kostke nie wpadłam. Świetnie to wygląda.

  pozdrawiam 

  KK 

   

   

   

   

  • Przyznam, że coraz częściej sięgam po „betony”, chociaż bliższe mi są naturalne materiały. Pisałam już kiedyś, że lubię kiedy beton jest betonem i niczego nie udaje – alergicznie reaguję na ekstremum jakim jest betonowe drewno. Najlepsze są w przypadku tego materiału proste formy.

   dziękuję za odwiedziny i zapraszam :)
    

 2. Czy trawertyn bianco na alejkach łatwo utrzymać w czystości…czy raczej bez szans?Boję się o jakieś plamy z błota…Czy jest śliski w zimę?pozdrawiam,piękny ogród?

  • witaj Iwono!

   Może się brudzić, ponieważ ten rodzaj płyty ma drobne rowki, imitujące naturalny kamień. Kiedy robiliśmy ten ogród tylko Libet miał w swojej ofercie takie wąskie płyty, obecnie można ten format spotkać w ofercie innych firm (np. Modern Line lub Pebek). Libet robi też kilka rodzajów. Na często uczęszczane miejsca lepiej wybrać gładką płytę i ją zaimpregnować.

   Generalnie każdy beton warto zaimpregnować, ponieważ może się brudzić. Śliski raczej nie jest. W zimie nie bywamy w ogrodach, więc nie jest to sprawdzone na własnej skórze, ale produkty przeznaczone na zewnętrzne nawierzchnie nie mogą być śliskie.

   pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *