coraz bardziej kolorowo – żurawki

11. kolorowe zurawki

Z żurawkami mam mały problem. Kiedyś bardzo je lubiłam, szczególnie bordową 'Palace Purple', ale w pewnym momencie ilość pstrokatych odmian zaczęła mnie przytłaczać, a moda na tę pstrokaciznę jeszcze bardziej. Widziałam już wiele efekciarskich kompozycji żółto-bordowo-pomarańczowych i jakoś do mnie nie przemawiają. Nie neguję, ale w zachwyt też nie wpadam.

Moimi ulubieńcami, których polecam,  pozostają:

Żurawka amerykańska 'Palace Purple' (łac. Heuchera americana)

12. byliny

oraz Żurawka krwista (łac. Heuchera sanguinea), która wspaniale kwitnie na czerwono.

30. zurawka

31. heuchera

Przy okazji wizyty w szkółce Byliny Świerk zrobiłam dla Was kilka zdjęć kolorowych odmian. Jedno jest pewne – w szare pochmurne dni, można poprawić sobie humor takimi kolorami. Ale z umiarem ;)

Na pierwszy ogień idzie ognista 'Cherry Cola'

14. kolorowe zurawki

13. kolorowe zurawki

inspirowana prądem Żurawka 'Electric Lime'

02. zurawka lime

01. zurawka

03. kolorowe zurawki

smakowita Żurawka 'Chocolate Ruffles'

05. bordowa zurawka

i równie apetyczna Żurawka 'Marmalade'

15. kolorowe zurawki

06. kolorowe zurawki

07. kolorowe zurawki

słoneczna Żuraweczka 'Alabama Sunrise'

10. kolorowe zurawki

08. kolorowe zurawki

09. kolorowe zurawki

trochę niewyraźna Żurawka 'Obsidian'

12. kolorowe zurawki

a tutaj 'Obsidian' z 'Alabama Sunrise'

11. kolorowe zurawki

szlachetnie spatynowana jesienią Żuraweczka 'Golden Zebra'

21. zuraweczka

20. kolorowe zurawki

 herbaciana Żuraweczka 'Sweet Tea'

23. zuraweczka

22. zuraweczka

CO LUBIĄ ŻURAWKI (Heuchera) I ŻURAWECZKI (Heucherella)?

 • Gleba powinna być próchniczna i żyzna, najlepiej stale lekko wilgotna. Żurawki źle się czują na glebach suchych, a mocne nasłonecznienie wytrzymują tylko na glebach wilgotnych. Nie powinna to być gleba zbita i gliniasta, ponieważ rośliny nie będą się rozrastać. Jeżeli macie glinę – mieszajcie ją z piaskiem, żeby rozpulchnić zbitą strukturę.
 • Stanowisko osłonięte, najlepiej półcieniste. W cieniu stracą swoje kolory, dlatego tam lepiej sadzić odmiany zielone (np. Żurawkę krwistą). Słońce jest niezbędne dla utrzymania koloru, ale jego nadmiar może doprowadzić do obsychania liści w upalne dni.
 • Na zimę można żurawki przysypać liśćmi, dzięki czemu lepiej przetrzymają mrozy. W łagodne zimy część liści pozostaje w dobrym stanie.

Z CZYM ZESTAWIAĆ ŻURAWKI I ŻURAWECZKI?

 • Ciemne odmiany pięknie wyglądają z kontrastowymi liśćmi o czysto zielonym odcieniu – np. paprocie. Na ciemnym tle uwydatnia się piękny rysunek liści paproci.

16. zurawka i paproc

17. zurawka i paproc

 • Przywrotnik ostroklapowy (łac. Alchemilla mollis) o podobnych liściach, ale pokrytych meszkiem.

24. przywrotnik ostroklapowy

 • Hakonechlora macra 'Aureola', wyjątkowo piękna miękka trawa o jasnym zabarwieniu. Ładnie komponowała by się też inna wyrazista trawa – Imperata cylindryczna 'Red Baron' (łac. Imperata cylindrica) o wyjątkowych czerwonych liściach.

28. hakonechloa aureola

33. hakonechloa aureola

 • Golteria rozesłana (łac. Gaultheria procumbens) – niska zimozielona bylina zadarniająca, lubiąca kwaśną żyzną glebę i półcieniste/cieniste stanowiska.

19. golteria rozesłana

18. golteria rozesłana

 • Bodziszki (łac. Geranium) – mają podobne wymagania, rozmiary, ale całkiem inne kwiaty.

31. bodziszek

30. byliny swierk

 • Bergenia sercolistna (łac. Bergenia cordifolia) o zimozielonych mięsistych liściach, przebarwiających się jesienią na bordowo. Bergenię darzę trwałym i niesłabnącym uczuciem – pojawia się w naszych ogrodach bardzo często.

29. byliny swierk

 • Rozchodnik okazały (łac. Sedum spectabile) – kolorowy akcent w jesiennym ogrodzie.

27. rozchodnik okazały

 • Żurawki i żuraweczki pięknie komponują się z innymi bylinami. Poleciłabym Wam jeszcze Funkie (łac. Hosta), Kosaćce syberyjskie (łac. Iris sibirica), Liriope szafirkowe (łac. Liriope muscari), Turzyce np. Turzyca Morrowa 'Variegata' (łac. Carex morrowi)…
 • Dobrze będą też wyglądały jako kolorowy akcent w ogrodach z przewagą iglaków. Zmiękczą sztywne formy krzewów.

A w Bylinach Świerk jesiennie – niektóre rośliny przechodzą powoli w zimowy spoczynek. Mimo że to początek końca jakiegoś etapu, czyli sezonu ogrodowego, lubię te widoki. Niedługo przecież nowy początek :)

25. byliny swierk

32. rdest

26. byliny swierk

MIŁEGO WEEKENDU!!!

9 Comments

on “coraz bardziej kolorowo – żurawki
9 Comments on “coraz bardziej kolorowo – żurawki
 1. Ehh ja również mam z tymi Żurawkami problem, niby nie można im odmówić urody ale jakoś zawsze wszyscy je ze sobą mieszają i mam wrażenie, że to trochę za dużo dobrego na raz;) Za to przywrotniki kocham! Swoją drogą dobrze że u Nas nie ma takiej wypasionej szkółki bo było by ciężko mnie z niej wyciągnąć;)
  Pozdrawiam
  Ola

  • Witaj Domio!
   Szkółka faktycznie wypasiona – uwielbiam do niej jeździć. I bardzo często kiedy akurat składam małe zamówienie i jest możliwości dostarczenia roślin do Wro, to i tak robię sobie wycieczkę do Dobromierza. Wyjątkowe miejsce, założone przez przemiłego człowieka – działają jak magnes ;) szczególnie jak się kocha byliny.
   Przy żurawkach ważny jest umiar. Mają niewątpliwy urok, który w bogatych kompozycjach gdzieś umyka (w moim odczuciu oczywiście). Sprawdza się znana prawda – mniej znaczy więcej :)
   Dziękujemy za odwiedziny i pozdrawiamy!

  • Witaj Alejo!
   Żurawki są rzeczywiście dobrym wyborem na obwódki – nie niewielkie, a więc nie zasłaniają innych roślin oraz akcentują kształt rabat.
   pozdrawiam :)

 2. Najlepsze w żurawkach jest to, co roku hodowcy zaskakują nas czymś nowym. Owszem, niekiedy są to odmiany podobne do już powszechnie znanych, ale co najmniej jedna lub dwie to zupełne nowości wśród tych bylin.

  • Ciężko ostatnio nadążyć, bo faktycznie jest coraz większy wybór żurawek. I mają one sporą rzeszę wielbicieli. Ja jestem wierna ‚Palace Purple’ :)
   pozdrawiamy i dziękujemy za odwiedziny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *